Wyjazd na Europejskie Dni Języków Obcych

Wiele się dowiedzieliśmy

22 września uczniowie naszej szkoły pojechali  do Krakowa na Europejskie Dni Języków Obcych.

Wyjazd odbywał się w ramach projektu realizowanego w naszym gimnazjum pt: „Szkoła wspiera- uczeń wybiera” współfinansowanego przez U.E. w ramach E.F.S.

Wycieczka była bardzo ciekawa. Pierwszym jej punktem był Instytut Goethego gdzie obejrzeliśmy niemieckojęzyczny, godzinny film na podstawie baśni braci Grimm pt; ‘Kot w butach’, aby następnie wziąć udział w quizach i konkursach wiedzy na temat Wolfganga Goethe. Dużym utrudnieniem dla nas a zarazem sprawdzianem  była rozmowa w języku niemieckim z Pauliną, która nie mówiła i nie rozumiała nic po polsku.

Kolejnym punktem był Włoski Instytut Kultury, w którym zwiedzieliśmy wystawę z okazji 25-lecia tegoż instytutu. Bardzo zabawnie było w kolejnym miejscu a mianowicie w Instytucie Francuskim . Tam dwie panie nauczycielki poprowadziły z nami kilkunastominutową lekcję. Można sobie wyobrazić jak to wyglądało skoro nikt z nas nie uczył się nigdy francuskiego, ale daliśmy radę. Podzieliliśmy się na grupy i do dzieła ! Każda grupa miała do wykonania cztery zadania z dziedziny filmu, muzyki, geografii i z zapałem walczyła o wygraną. Na koniec jednak, aby sprawiedliwości stało się zadość wszyscy zostaliśmy zwycięzcami i każdy dostał słodką nagrodę. Przy okazji nauczyliśmy się kilku słówek.

Pobyt w następnym instytucie:  Instytucie Hiszpańskim umilił nam koncert akordeonisty. Grał tylko utwory hiszpańskie a robił to tak pięknie, że wszyscy usiedli na chwilę, aby go posłuchać i nie wiemy nawet kiedy minął czas i musieliśmy iść dalej.

Ostatnim instytutem jaki odwiedziliśmy był  Instytut Brytyjski -British Counsil.  Tam umówieni byliśmy na otwartą lekcję języka angielskiego, którą poprowadził rodowity mieszkaniec Anglii. Nie mówił on  i nie rozumiał naszego, polskiego języka. Było to dla nas nie lada wyzwaniem ponieważ był z nami nasz nauczyciel j. angielskiego i nie chcieliśmy mówiąc prosto „dać plamy” bo w końcu tego języka uczymy się od przedszkola. Moim zdaniem był to najlepszy instytut. Na tej właśnie lekcji  oglądaliśmy zwiastun filmu z którego musieliśmy zapamiętać jak najwięcej informacji, które potem wykorzystywaliśmy do rozwiązywania zadań. Bardzo fajne było to, że można było sprawdzić swoją znajomość języka i porozmawiać po angielsku z osobą, która nie rozumiała nic po polsku. Było to trudne ale jakże ważne bo musieliśmy przełamać wewnętrzną barierę, która utrudnia mówienie w obcym języku.

Na koniec wycieczki poszliśmy do kina i obejrzeliśmy film ‘Madagascar’ w 3D. Wszyscy zadowoleni, pełni wrażeń i bogatsi w wiedzę wróciliśmy do domu. Uświadomiliśmy sobie jakie korzyści płyną z uczenia się języków obcych i jaka jest ich rola i znaczenie w życiu nas, młodych ludzi. W szkole mamy możliwość uczenia się dwóch języków, więc wykorzystajmy tę szansę – mówmy w kilku językach.

Wszyscy wróciliśmy zmęczeni, ale zadowoleni z nadzieją, że będzie więcej takich wycieczek.:)

Roksana Dłużniak
Kl. 3b.