Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

W piątek 23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To święto ustanowione 15 lat temu przez UNESCO i obchodzone  jest każdego roku. Jego głównym celem jest promocja czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej prawem autorskim.

Pomysł organizacji święta narodził się w 1926 roku w Hiszpanii. 23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym - to dzień patrona Katalonii, Świętego Jerzego. Zgodnie z tradycją w ten dzień katalońskie kobiety obdarowywano czerwonymi różami. Róże to symbol krwi smoka pokonanego przez św. Jerzego. Kobiety odwzajemniały się mężczyznom podarunkami w postaci książek. W Hiszpanii Dzień Książki jest oficjalnym świętem od 1930 roku. Od 1964 tradycja ta kultywowana jest we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych. Co ciekawe, na ten sam dzień 23 kwietnia przypada rocznica urodzin lub śmierci wybitnych pisarzy, m.in. Maurice'a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo. W tym dniu, w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega. 23 kwietnia jest więc symboliczną datą dla literatury światowej.W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym już od roku 1930. Od 1964  tradycja ta kultywowana jest we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych. Obecnie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich celebrowany jest na całym globie - od Nowej Zelandii po Kanadę. W Polsce w tym roku będzie obchodzony po raz czwarty.

Źródło: Światowy Dzień Książki

Zapraszamy uczniów naszej szkoły

na uroczystość

„ W świecie  książki , muzyki i teatru",

która odbędzie się

23 kwietnia 2010 r.  o godzinie  16.00

w Gimnazjum Publicznym

im. Romana Czerneckiego w Słupi

Gościć będziemy aktora z Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach Pana Andrzeja Cempurę

oraz Panią Małgorzatę Radwan z Biblioteki Publicznej w Słupi.

Uczniowie z klasy III c pod kierunkiem wychowawczyni Pani Urszuli Walocha przygotowali część artystyczną poświęconą książce i czytaniu, natomiast koło teatralne , które prowadzi Pani Renata Konarska pokaże  wspaniały popis gry aktorskiej.

23 kwietnia w słoneczne ,  piątkowe popłudnie spotkali się uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście na uroczystości „W świecie książki , muzyki i teatru″.  Na początek wysłuchaliśmy piosenki

„ Ojczyzna ″, którą wykonała Natalia Otczyk. Piękne słowa o książce i czytaniu przekazali uczniowie klasy III c w przygotowanej części artystycznej . Uczniowie z koła teatralnego przedstawili  scenkę „Otello″ , która nagrodzona została przez wszystkich  gromkimi brawami. Jak co roku swą obecnością zaszczycili nas uczniowie z klasy szóstej ze Szkoły Podstawowej w Obiechowie i Szkoły Podstawowej w Słupi . Rok 2010 to Rok Fryderyka Chopina . Aktor z Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach w przepękny sposób przeczytał wiersz pt.„ Fortepian Chopina″ C.K. Norwida oraz fragment z książki Jerzego Broszkiewicza „Opowieść o Chopinie″.Pan Andrzej Cempura z ciepłymi słowami , pełnymi szacunku i podziwu odniósł się do uczniów naszej szkoły , którzy w tak przepiękny sposób potrafią odnieść się do książki i czytania . Głos zabrała także Pani Małgorzata Radwan - kierownik  Biblioteki Publicznej  w Słupi , która opowiedziała o historii  tej biblioteki , a my  mogliśmy z zaciekawieniem  obejrzeć kronikę  .

To spotkanie poświęcone książce , teatrowi i muzyce było także wspaniałą okazją , by powiedzieć kilka słów o naszej szkolnej bibliotece . Wszyscy wiemy, jak ogromną rolę spełnia w procesie nauczania i wychowania , jak ważna jest w dobie komputerów .Uważam , że najbardziej trafne będą tu słowa :„Biblioteka gimnazjum to intelektualne i duchowe serce szkoły″.

Uczniowie  ze  szkół podstawowych , na pamiątkę wspólnego spotkania otrzymali książkę Tadeusza Stolarskiego „ Znani i nieznani Ziemi  Jędrzejowskiej″.