Warsztaty teatralne

Dnia 29 stycznia 2014r. uczniowie naszego gimnazjum szlifowali swoje umiejętności aktorskie pod kierunkiem reżysera teatralnego Pana Pawła Paszty.
Wstępem do spotkania była krótka biografia gościa specjalnego. Atmosfera spotkania była radosna i pełna życzliwości. Społeczność szkolna z zaciekawieniem słuchała opowieści reżysera o jego zainteresowaniach czy ciekawostek z życia prywatnego.
W dalszej kolejności wybrani przedstawiciele – uczniowie klas I-III udali się z zacnym gościem na wspólne zajęcia teatralne. Jednym z głównych celów tych warsztatów było m.in. uczynienie nas wrażliwym, twórczym i otwartym na piękno sztuki, a także rozwijanie zainteresowań  bogactwem i niezwykłością teatru jak również rozwijanie w nas umiejętności pracy w zespole czy przygotowanie do świadomego odbioru sztuki teatralnej.

Zajęcia rozpoczęły się od zapoznania uczestników z tematem całego cyklu zajęć, zaciekawieniem tematyką, co sprzyjało zdobywaniu wiedzy. Następnie Pan Paweł pokazał nam ćwiczenia integrujące i rozgrzewające grupę takie jak: „Tratwa”, ćwiczenia słuchowe, ćwiczenie emocji itp.

Młodzież chętnie brała  aktywny udział w warsztatach, traktując je jednocześnie jako zabawę. Uczniowie pokazali efekty swojej pracy, biorąc udział w ćwiczeniach prezentowanych w trakcie spotkania ze znanym reżyserem.

Na zakończenie nasza koleżanka Kamila Kucharczyk wręczyła w imieniu dyrekcji, grona pedagogicznego i uczniów naszego gimnazjum pamiątkowy i skromny upominek w postaci- ,,słonika na szczęście”, a także poprosiła o pamiątkowy wpis do księgi gości.

Uważam, że te zajęcia teatralne były naprawdę wspaniałe, a zwłaszcza że warsztaty te uświetnił znakomity reżyser Paweł Paszta. Było trochę magii, fachowych uwag i fascynacji, ale przede wszystkim niezwykle ciekawie przedstawione tajniki gry aktorskiej, budowania napięcia i nawiązywania kontaktu z widzem, a także ćwiczenia związane ze świadomością ciała, zadania aktorskie zorientowane na przestrzeń i komunikację. Wielogodzinne zajęcia przebiegły jak błyskawica i my (młodzież) na pewno wiele z nich skorzystamy.
Myślę, że kontakt z kulturą wyzwolił w nas nowe pokłady energii, które w przyszłości mogą przerodzić się w rozwój twórczy.

Julita Molenda - klasa Ia