Uroczystość w gimnazjum

Z okazji otwarcia Sali Patrona i ślubowania uczniów klas pierwszych

28 października 2014r. w Gimnazjum Publicznym im. Romana Czerneckiego w Słupi uroczyście obchodziliśmy : ślubowanie uczniów klas pierwszych , 10-lecie nadania szkole imienia Romana Czerneckiego , 15-lecie istnienia gimnazjum i otwarcie Sali Patrona. W 2014 roku przypada również 110 rocznica urodzin Patrona Szkoły.  Na uroczystość przyjęli zaproszenie : Prezes EFC Joanna Bochniarz , Marek Michalewski , Igor Czernecki , koordynatorzy EFC , Sabina Olmińska absolwentka Tajnych Kompletów , Wicestarosta Powiatu Jędrzejowskiego Janusz Grabek, Wicewójt Piotr Kozieł , Przewodniczący Rady Gminy Marian Machnik , Dyrektor Zespołu Szkół w Szczekocinach Ewa Ludynia , Wicedyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Słupi Anita Opałka , Prezes Towarzystwa Kulturalnego im. T. Kościuszki w Szczekocinach Czesław Orliński oraz rodzice .

W przepiękny sposób wspominaliśmy dwie wielkie osobowości : Romana i Andrzeja Czerneckich .  To właśnie dzięki  inicjatywie Dyrektor Gimnazjum Zofii Stachurze otwarto Salę Patrona . Słowa „ Historia i Współczesność” stanowią motto Izby Pamięci  prof. Romana Czerneckiego i Andrzeja Czerneckiego , fundatora i założyciela EFC.W dalszej części uczniowie zaprezentowali program artystyczny. Myślą przewodnią montażu poetyckiego były słowa:" Idź przez życie tak , aby ślady Twych stóp przetrwały   Cię” .

Podczas akademii uczniowie klas pierwszych złożyli  ślubowanie. Uroczystości przewodniczyli  wychowawcy klas pierwszych : Urszula Walocha i Marcin Jarczyk. Absolwent gimnazjum i stypendysta EFC Dominik Puto odczytał Desideratę .Uczniowie bukietem kwiatów podziękowali pani Dyrektor Zofii Stachurze za przyjęcie do społeczności szkolnej.  Na zakończenie głos zabrali zaproszeni goście , którzy skierowali do pani Dyrektor Zofii Stachury słowa wdzięczności za wspaniałe kierowanie placówką oraz podzielili się swoją refleksją ,sięgając pamięcią do początku powstania gimnazjum. Z ogromnym zainteresowaniem wysłuchaliśmy także wspomnień absolwentki Tajnego Nauczania Pani Sabiny Olmińskiej , które zostały przyjęte przez naszych uczniów ogromnymi brawami.

Głos zabrali także Marek Michalewski i Igor Czernecki , którzy dziękowali za wspaniałą uroczystość , która  pielęgnuje pamięć o Romanie i Andrzeju Czerneckim. Zachęcali uczniów do rozwijania swoich pasji i zainteresowań oraz do korzystania ze stypendium Edukacyjnej Fundacji Czerneckich.

Wszyscy obecni podczas uroczystości mogli również obejrzeć prezentację multimedialną poświęconą Andrzejowi Czerneckiemu – założycielowi EFC. W dalszej części syn Andrzeja , Igor Czernecki dokonał otwarcia Sali Patrona.

To spotkanie na trwałe zapisze się w  historii naszej szkoły i naszego regionu.