Regulamin dyżurów uczniów

1. Zasady ogólne:

1.  Dyżury na terenie szkoły pełnią uczniowie klas I-III

2.  Pełnienie dyżuru rozpoczyna klasa III a

3.   Dyżur podejmuje czterech uczniów.

4. Uczniowie pełnią dyżury według harmonogramu dyżurów opracowanego przez Radę Samorządu Uczniowskiego i opiekuna Samorządu Uczniowskiego.

5. Wychowawca klasy czuwa nad sprawnym przebiegiem dyżurów pełnionych przez swoich wychowanków:
  - sprawdza, czy osoba wyznaczona na dyżur wywiązuje się ze swoich obowiązków.

6.      Uczniowie dyżurni zobowiązani są do aktywnego dbania o ład i porządek w podległym im rejonie szkoły i na korytarzach a także w szatni.

7.      Uczeń dyżurujący wypełnia swoje obowiązki nie używając siły wobec innych uczniów, odnosi się do nauczycieli i szkolnych kolegów w kulturalny sposób, o zaistniałych trudnościach informuje nauczyciela dyżurującego prosząc o pomoc i wsparcie.

8.      Nauczyciel dyżurny może wyznaczyć dyżurnym dodatkowe zadania.

9.     Uczeń dyżurny nosi identyfikator z napisem  SZKOLNY DYŻURNY   lub  w przypadku jego braku szarfę.

10.  Uczniowie dyżurni przychodzą na wyznaczone stanowiska, jak najwcześniej po rozpoczęciu przerwy i opuszczają je po dzwonku na lekcje. Z dyżuru na danej przerwie może zwolnić ich jedynie nauczyciel dyżurujący.

11.  Dyżury są sprawdzane 1 – 2 razy dziennie przez nauczycieli dyżurujących.

12.  Za przydział poszczególnych rejonów dyżurowania, zapoznanie  z regulaminem uczniów, wystawienie zastępstw za nieobecnych uczniów odpowiedzialny jest opiekun Samorządu Uczniowskiego. Większość wyznaczonych zadań może on zlecić przewodniczącemu szkoły, który w takim przypadku nie dyżuruje w wyznaczonym rejonie, lecz czuwa nad całością dyżuru pełnionego przez klasę.

13.  Należy umożliwić uczniom dyżurnym zjedzenie posiłku(drugie śniadanie), ale w taki sposób, aby teren pełnionego dyżuru był zabezpieczony.

14.   Nauczyciel dyżurny lub wychowawca mogą wyróżnić uczniów za wzorowe pełnienie dyżuru podwyższając im ocenę z zachowania, jak również ukarać tych, którzy nie wywiązywali się ze swoich funkcji – obniżoną oceną. Wcześniej uczniowie otrzymują odpowiednie adnotacje w dziennikach, na stronie dotyczącej zachowania uczniów.

15.  Ocena dyżurów szkolnych jest brana pod uwagę podczas wystawiania ocen
z zachowania.

16.  Każdy uczeń własnoręcznym podpisem potwierdza fakt zapoznania się      z regulaminem i zobowiązuje się do jego przestrzegania.

2. Obowiązki dyżurnych

1. Pomoc nauczycielowi dyżurującemu przy wejściu do szkoły i szkolnej woźnej- wykonywanie ich poleceń związanych z funkcjonowaniem szkoły.
  2. Udzielanie informacji osobom przychodzącym do szkoły o jej funkcjonowaniu (terminy przerw, podział godzin, obecność nauczycieli na terenie szkoły)
  3. Czuwanie nad punktualną sygnalizacją rozpoczęcia i zakończenia lekcji.
  4. Utrzymanie porządku i czystości w rejonie pełnienia dyżuru.
  5. Natychmiastowe zgłaszanie wszelkich nieprawidłowości w funkcjonowaniu szkoły dyrekcji lub nauczycielowi dyżurującemu
  6. Zwrócenie niezniszczonego identyfikatora po zakończeniu dyżuru.

3. Rejony dyżurów uczniowskich:

1.   Korytarz (wraz z toaletami),

2.   Szatnia.

3.    Drzwi wejściowe – przy niesprzyjającej pogodzie.

4.    Przy sprzyjającej pogodzie- teren przed szkołą.

4. Podczas dyżurowania uwagę zwraca się na następujące punkty:

-  dyżurni nieobecni na stanowisku,

-  dyżurni obecni, ale bez identyfikatora , nie przejawiający chęci dyżurowania lub używający siły, wulgarni wobec innych,

-  dyżurni niechętni do pracy, nieuczynni, dopiero po interwencji nauczyciela dyżurnego podejmujący obowiązki,

-  dyżur pełniony prawidłowo z drobnymi niedociągnięciami,

-  dyżur pełniony wzorowo, miejsce dyżuru jest w idealnym porządku.

Dyżurni rozpoczynają pełnienie swoich obowiązków od przerwy poprzedzającej ich lekcje,

a kończą na przerwie po ostatniej swojej lekcji.

Przygotowała:p. Urszula Walocha