Warsztaty teatralne

Teatr jest aktywną refleksją nad samym sobą.

Novalis

Dnia 18 czerwca 2015r. w Gimnazjum Publicznym im. Romana Czerneckiego w Słupi odbyły się warsztaty teatralne.

Gościliśmy reżyserów teatralnych z Warszawy pana Pawła Pasztę i panią Karolinę Kirsz oraz aktorkę panią Agatę Życzkowską.  Na początku spotkania twórcy teatru zaprezentowali się i opowiedzieli jak wygląda i na czym polega praca aktora i reżysera teatralnego.

Dowiedzieliśmy się, że nauka w Akademii trwa cztery i pół roku. Studenci na jednym roku mają około siedemnastu przedmiotów m.in. szermierkę, akrobatykę, jazdę konno, śpiew, recytacje poezji itp.

Pani Agata Życzkowska, która jest jednocześnie filozofem i pedagogiem, obecnie prowadzi własny offowy teatr.

Zagrała w około 30 spektaklach, a także w serialach takich jak Pierwsza miłość, Klan, Na wspólnej. Pracowała także w różnych teatrach m.in. w Teatrze w Bydgoszczy. Pasją pani Agaty jest fotografia, opieka nad własnymi dziećmi a także zdobywanie wiedzy przez Internet. Aktorka zdradziła nam, że marzy     o roli Beatrycze oraz o zagraniu w komedii Szekspira Wiele hałasu o nic.  Zarówno pan Paweł Paszta, jak i pani Karolina Kirsz tematy do swoich sztuk czerpią z życia codziennego.Pani reżyser  stwierdziła, że dobierając obsadę aktorską do spektaklu, woli aby osoba spokojna i wrażliwa zagrała postać okrutną i zimną, ponieważ wtedy wydobywa z siebie większe emocje i gra bardziej ekspresywnie.

Od Pana Pawła Paszty dowiedzieliśmy się , że od dziecka interesował się teatrem  i chociaż podjął studia na Politechnice Warszawskiej   na kierunku mechatronika , to szybko zrezygnował i wstąpił do szkoły aktorskiej. Był najmłodszym studentem na kierunku reżyseria teatralna. Wszyscy zaproszeni goście udzielający wywiadu stwierdzili , że praca aktora , reżysera jest bardzo trudna , uczy pokory i determinacji . Spotkanie było bardzo interesujące , ponieważ uczniowie pogłębili wiedzę o  tworzeniu sztuk teatralnych  i grze aktorskiej. Dowiedzieli się  także wielu ciekawostek i mogli zadawać pytania .

Dalszą część spotkania wypełniły warsztaty teatralne, w których uczestniczyło ponad trzydziestu gimnazjalistów.

Podczas warsztatów poznali tajniki gry aktorskiej, a wcielając się w różne role , doświadczyli wielu przeżyć i wzruszeń.