Ekologiczne dni książki

Jesteś tu: » STRONA STARTOWA » Ekologiczne dni książki

Ekologiczne dni książki

" Książka jest listem autora do przyjaciela"

J. Iwaszkiewicz

W piątek 9 maja 2014r. odbyła się w gimnazjum uroczystość " Ekologiczne Dni Książki". Swą obecnością zaszczyli nas : Dyrektor Gimnazjum Publicznego im. R. Czerneckiego w Słupi Zofia Stachura,Wicewójt Gminy Słupia-Piotr Kozieł , Przewodniczący Rady Gminy -Marian Machnik oraz Radni Gminy Słupia: Józefa Dzięcioł , Izabela Smogóra , Małgorzata Bodzioch i Artur Sobczyk. Zaproszenie przyjęli także: przedstawiciele z Zespołu Szkół Leśnych w Zagnańsku oraz wychowawcy i uczniowie klas szóstych ze Szkoły Podstawowej w Obiechowie i Szkoły Podstawowej w Słupi.Prowadzące uroczystość uczennice : Alicja Koneczna i Kamila Kucharczyk przypomniały, jak ogromną rolę w życiu każdego z nas pełni książka i możność czytania.23 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich , który został ustanowiony przez UNESCO.Czytanie można porównać do wewnętrznej choroby człowieka , poszukiwania ważnych wartości takich jak : wiedza o świecie i ludziach , świadomość piękna ojczystego języka czy wreszcie szacunek dla dokonań wielkich pisarzy, których artystyczna spuścizna jest bogactwem współczesnych społeczeństw.Podczas tej wspaniałej uroczystości uczniowie z klas szóstych oraz uczniowie z koła teatralnego gimnazjum wzięli udział w rewii literackiej  prezentując scenki teatralne z wykorzystaniem niektórych fragmentów tekstów z literatury.W przepiękny sposób zaprezentowali  także wspaniałe umiejętności wokalne.Każdego roku 22 kwietnia obchodzimy na całym świecie Dzień Ziemi . Jego obchody rozpoczęły się w 1970 r. w Stanach Zjednoczonych i mają na celu upowszechnianie problemów współczesnej eokologii , inicjatyw na rzecz środowiska oraz promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie.W tym roku mija 150 rocznica urodzin Stefana Żeromskiego , aby uhonorować pisarza , który ukochał region świętokrzyski i utrwalił go na kartach swoich utworów uczennica Magdalena Walocha przeczytała fragment " Puszczy Jodłowej". Już po raz drugi mogliśmy gościć przedstawicieli z Zespołu Szkół Leśnych w Zagnańsku , którzy w interesujący sposób opowiedzieli o swojej szkole.Swoje umiejętności zaprezentowali sygnaliści z Koła Sygnalistów działającego przy szkole w Zagnańsku.Wysłuchaliśmy także ciekawych informacji o sekcji sokolniczej z Ośrodka  Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych – Koło sokolników „Ćwik” .Z okazji Ekologicznych Dni Ksiązki zorganizowano w szkole konkursy: na plakat o tematyce ekologicznej , wiedzy ekologicznej i na plakat promujacy książkę i czytelnictwo.Podczas uroczystości ogłoszono wyniki konkursów. Uczniowie zostali nagrodzeni dyplomami i nagrodami książkowymi. Ponadto nagrodzeni zostali także uczniowie , którzy osiągnęli wysokie wyniki w czytelnictwie.

Nagrodzeni w konkursie wiedzy ekologicznej

I miejsce -Bartosz Kowalik

II miejsce -Damian Musiał

III miejsce-Tomasz Kubacki

Nagrodzeni w konkursie plastycznym " Piękno przyrody"

I miejsce-Dominika Konarska

II miejsce-Wiktoria Jakubska

III miejsce- PaulinaNowakowska

Nagrodzeni w konkursie plastycznym na plakat promujący książkę i czytelnictwo

I miejsce-Justyna Pechta

II miejsce-Bartłomiej Radwan

III miejsce-Konrad Jastrząb

Nagrody za osiągnięcie wysokich wyników w czytelnictwie otrzymali:

Renata Pechta,Ewelina Szewczyk,Katarzyna Prusek,Jowita Poniedziałek,Weronika Pietrzyk.

Rok 2014r został ogłoszony Rokiem Oskara Kolberga , folklorysty ciągle za mało znanego na świecie.Oskar Kolberg jako pierwszy badacz zebrał i usystematyzował kulturę ludową , dzieląc ją według regionów.Z tej też okazji odbył się wspaniały koncert " Na ludową nutę" ,który wraz z uczniami przygotował p.Leszek Wawrzyła.Na zakończenie uczniom ze Szkół Podstawowych i Zespolowi Szkół Leśnych z Zagnańska wręczono pamiątkowe statuetki .Autorkami " Ekologicznych Dni Książki" były: Lidia Bodzioch i Marzena Machnik . Dekorację wykonali : Urszula Walocha i Marek Fulas z uczniami z klasy III c. Uroczystość była wspaniałym świętowaniem książki i ekologii . Wszystkim , którzy włączyli się w jej przygotowanie serdecznie dziękujemy.