Wycieczka do Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach

Kto tu rządzi ? Fizyka!

14 stycznia 2013r. w ramach projektu ,,Szkoła wspiera- uczeń wybiera” uczniowie naszego gimnazjum pojechali na dwudniową wycieczkę do Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego, które jest unikatową placówką tego rodzaju w Polsce, a jedyną w jej południowo-wschodnim rejonie. Głównym jego celem jest popularyzacja i dydaktyka astronomii. Od 2004 Obserwatorium nosi imię Kazimierza Kordylewskiego – krakowskiego astronoma, odkrywcy pyłowych księżyców Ziemi. Pierwszym punktem wycieczki był interesujący film pt. ,,Życie Pi”. Po filmie udaliśmy się na późny obiad. Gdy nastał wieczór rozpoczęliśmy Piknik pod gwiazdami. Na początek pan przedstawił nam prezentację o wszechświecie. Po prelekcji mieliśmy przerwę na kolację, która odbyła się w formie grilla. Następnie uczyliśmy się obsługiwać różne programy do obserwowania gwiazd. Po tej części udaliśmy się do planetarium w którym obejrzeliśmy układ gwiazd w ciągu zimy i lata nad Niepołomicami. Następnie  udaliśmy się na odpoczynek. Kolejnego dnia po śniadaniu wspólnymi siłami klasyfikowaliśmy galaktyki i szukaliśmy nowych planet. Po dwóch dniach wspaniale spędzonego czasu udaliśmy się w podróż powrotną.

Przygotowały: Ania Ciosek i Karolina Łata

Zapraszam do galerii zdjęć