Targi Edukacyjne

w Krakowie

W ramach projektu „ Szkoła wspiera , uczeń wybiera” odbył się 23 marca 2013 roku odbył się wyjazd na Targi Edukacyjne do Krakowa. Kim chciałbyś zostać kiedy dorośniesz? To pytanie prawdopodobnie słyszał każdy. I pewnie większość z nas miała duży problem z udzieleniem jednoznacznej odpowiedzi. Tymczasem wszelkie wątpliwości związane z wyborem odpowiedniego kierunku kształcenia, a co za tym idzie zawodu wykonywanego w dorosłym życiu, rozwieje z pewnością ciekawe wydarzenie jakim są Targi Edukacyjne. Festiwal Zawodów w Małopolsce to projekt, który ma pomóc gimnazjalistom  w wyborze najodpowiedniejszej ścieżki kształcenia, zgodnej z ich predyspozycjami. Festiwal, którego pomysłodawcą i realizatorem jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, dołączył do organizowanych od kilkunastu lat przez Targi w Krakowie Targów Edukacyjnych, tworząc nowe kompleksowe wydarzenie. Przez trzy dni, od 21 do 23 marca 2013 r.,  uczniowie będą mogli zapoznać się z ofertą 53 szkół (zawodowych oraz wyższych). Każda z nich zaprezentuje praktyczne aspekty zawodów zgrupowanych w siedmiu branżach: turystyczno-gastronomicznej, informatycznej, budowlanej, społeczno-medycznej, rolno-przetwórczej, mechaniczno- mechatronicznej oraz usługowej. Na targach mogliśmy poznać wiele różnorodnych szkół , poznać ich ofertę kształcenia i zobaczyć wiele propozycji w praktyce np. poćwiczyć resuscytacje, zaprojektować pokój, pomalować ścianę, przebrać niemowlaka, spróbować kulinarnych pyszności, zaprogramować robota itp. Można było również uczesać się u fryzjera, zrobić zdjęcie u fotografa oraz makijaż u wizażystki, a przy okazji zobaczyć jak wygląda praca tych ludzi. Przedstawiano wiele szkół, w których możemy doskonalić swoje umiejętności. Mnóstwo propozycji na dalszą edukację. Teraz musimy tylko zastanowić się, co tak naprawdę chcemy w życiu robić , a na pewno w przyszłości praca będzie dla nas bardzo satysfakcjonująca.

Przygotowała : Roksana Dłużniak klasa III b

Jestem bardzo zadowolona z tego wyjazdu. Poznałam dużo zawodów , które okazały się bardzo interesujące oraz zobaczyłam jak bogata jest oferta szkół. Każde ze stoisk wspaniale się prezentowało. Można było degustować przyrządzane potrawy i przekąski , skorzystać z usług fryzjesrskich , zrobić sobie zdjęcie , podziwiać rękodzieło artystyczne i florystykę.Dla uczestników targów zorganizowano także konkursy z nagrodami. Nawet nie przypuszczałam że będę sie uczyć tańca belgijskiego.Jestem bardzo zadowolona z wycieczki i dziękuję organizatorom za ciekawie spędzony czas.

Daria Szewczyk

Podczas udziału u Targach Edukacyjnych poznałem dużo ciekawych zawodów.Bardzo zainteresowała mnie szkoła gastronomiczna.

Kamil Wiekiera