Doradztwo edukacyjno-zawodowe

Zakres tematyczny zajęć:

Zajęcia w Multimedialnym Centrum Informacyjnym , co zapewni uczniom dostęp do informacji , rozwinie umiejętność praktycznego wykorzystania nowych technologii oraz przygotuje do samodzielnego poszukiwania wiedzy zawodowej i edukacyjnej w planowaniu przyszłości. Uczeń otrzyma informacje o potrzebach lokalnego regionalnego rynku pracy , zorganizowane będą spotkania z przedstawicielami instytucji zajmującymi się kształtowaniem postaw przedsiębiorczych , zwalczaniem bezrobobia , budowaniem własnej kariery.

W ramach tego zadania prowadzone są :

zajęcia zawodoznawcze

Zajęcia zawodoznawcze odbywają się w oparciu o program , który dotyczy następujących zagadnień:

Poznaję siebie

– ten blok tematyczny dotyczy poznania siebie: swoich zainteresowań, uzdolnień, temperamentu, umiejętności, mocnych i słabych stron.

Poznaję zawody

– ten blok umożliwia poznanie zawodów. Na lekcjach w ramach tego bloku organizowane są spotkania z przedstawicielami różnych grup zawodowych, którzy w ciekawy sposób opowiadają o swojej pracy oraz odpowiadają na pytania zadawane przez uczniów, wykorzystywane są filmy edukacyjne prezentujące zawody.

Poznaję ścieżki realizacji

– ten blok zapoznaje z możliwościami zdobycia zawodu. Uczniowie poznają system edukacyjny, typy szkół, zasady przyjęć do szkół. Uczą się planować i organizować, zgodnie z własną decyzją zawodową, realizacją zamierzonego celu.

Zadaniem szkoły oraz innym instytucjom jest udzielenie pomocy uczniom w osiąganiu umiejętności podejmowania decyzji o wyborze zawodu i kierunku dalszego kształcenia,

a zwłaszcza:

1.     Wyzwalanie aktywności uczniów w kierunku samopoznania i samooceny.

2.     Modyfikacja samooceny w przypadku, gdy odbiega ona od realnych możliwości (zawyżona lub zaniżona).

3.     Pomoc uczniom w pogłębianiu wiedzy o interesujących ich zawodach.

4.     Kształtowanie potrzeby konfrontowania oceny swego stanu zdrowia z wymaganiami wybieranego zawodu.

5.     Zapoznanie ze strukturą szkolnictwa.

II grupy/ po 1 godzinie tygodniowo - prowadzi Karina Nowak

Planowane wyjazdy w ramach zajęć:

1 dniowe Targi Edukacyjne - Kielce

Targi pracy - marzec 2013r.

Rok szkolny 2013/2014 rozpoczęty !