Wyjazd edukacyjny

Do kina i muzeum geologicznego

W ramach projektu " Szkoła wspiera-uczeń wybiera" grupa uczniów wraz z opiekunami ,wzięła udział w wyjeździe edukacyjnym do Muzeum Geologicznego oraz do kina w Krakowie.Rozpoczęliśmy od zwiedzania Muzeum Historii AGH i Techniki .Założycielem był profesor Mieczysław Radwan.Przechowywane są tam  pamiątki z różnych okresów działalności Akademii.Zgromadzone  eksponaty pozwalają prześledzić dzieje Uczelni od wczesnych lat jej działalności, przez czas okupacji hitlerowskiej, moment odbudowy po zakończeniu II wojny światowej, aż po dynamiczny rozwój w chwili obecnej.Największą salę Muzeum zajmują zabytkowe modele urządzeń górniczych i hutniczych, pochodzące z wystawy zorganizowanej na 40-lecie AGH.W Sali Historii Rzemiosła i Przemysłunajduje się ekspozycja mówiąca o odkryciu, jakiego w latach 60. dokonał założyciel Muzeum prof. Mieczysław Radwan i archeolog Kazimierz Bielenin. Archiwalne fotografie ukazują przebieg badań nad największym w Europie rzymskim centrum hutniczym z przełomu I/II w. n.e., odnalezionym na terenie Gór Świętokrzyskich. Znależć tam możemy również zbiory dzięki którym przybliżamy historię górnictwa i hutnictwa, historię ginących już rzemiosł (kowalstwo, przędzalnictwo i tkactwo ręczne, pudlarstwo), historię ceramiki i szkła, a także dzieje takich wynalazków jak radio, zegar, telefon czy urządzenia liczące.Kolejnym etapem było zwiedzanie Kopalni Doświadczalnej. Mogliśmy obejrzeć maszyny służące do wydobywania węgla.Kopalnia jest unikatowym w skali kraju i jednym z nielicznych w Europie laboratorium badawczo-dydaktyczne, które powstało w Katedrze Maszyn Górniczych, Przeróbczych i Transportowych Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki.Bardzo interesujące okazało się oglądanie minerałów i surowców, które znajdują się w Muzeum Geologicznym AGH.Gromadzenie okazów mineralogicznych i geologicznych posiada wieloletnie tradycje. Tworzone kolekcje zaspokajały ciekawość i chęć poznania rzeczy niezwykłych. Rozwój szkolnictwa górniczego i geologicznego powodował konieczność posiadania zbiorów dydaktycznych.Po bardzo interesującym pobycie na AGH w Krakowie udaliśmy się na obiad.Ostatnim punktem wyjazdu był film 3D w Multikinie.Obejrzeliśmy najnowszy film Disneya, „Oz: Wielki i Potężny” w reżyserii Sama Raimiego.To fantastyczna opowieść o jednym z najbardziej znanych czarodziejów na świecie – Czarnoksiężniku z Krainy Oz, powołanym do życia przez pisarza L. Franka Bauma.Wyjazd edukacyjny  , w którym uczestniczyliśmy 28 marca 2013r. był bardzo interesujący, a miejsca w których byliśmy są godne polecenia dla tych , którzy tam nie byli.