Wycieczka w Sudety

Piękna pogoda i  cudowne krajobrazy

Dnia 25 października 2013r. uczniowie z Gimnazjum Publicznego im. Romana Czerneckiego w Słupi wraz z opiekunami pojechali na czterodniową wycieczkę w Sudety. Wyjazd zorganizowany został w ramach projektu „ Szkoła wspiera- uczeń wybiera”. Pierwszego dnia zwiedziliśmy Sztolnię w Kowarach . Historia wydobywania w tych okolicach różnych pierwiastków sięga roku 1148 , a najdawniejszy dokument świadczący o wydobywaniu rud żelaza w Kowarach pochodzi z 1355 roku. N zakończenie pobytu w Sztolni obejrzeliśmy niezwykły pokaz laserowy . Wszyscy byliśmy pod ogromnym wrażeniem .Kolejnym miejscem , które zwiedzaliśmy był Park Miniatur Dolnego Śląska . Byliśmy pod ogromnym wrażeniem tego co tam ujrzeliśmy , a wszystko dopracowane w najmniejszym szczególe. Pełni wrażeń udaliśmy się do Ośrodka Uroczysko, gdzie po zakwaterowaniu zjedliśmy pyszną obiadokolację. Muszę przyznać , że posiłki  przyrządzane w tym ośrodku były naprawdę wyśmienite .W drugim dniu pobytu udaliśmy się do Zamku Chojnik. Droga do niego była bardzo stroma ale daliśmy radę. Ten dzień zakończyliśmy zwiedzaniem Świątyni Wang . Wszystkich zaskoczył fakt ,  że miejsce to zostało zbudowane bez użycia jakiegokolwiek gwoździa.  Ktoś zapytał co właściwie robi norweska świątynia w Karpaczu ? Otóż , w XIX wieku król Prus Fryderyk Wilhelm kupił tę budowle, ponieważ była przeznaczona do rozbiórki. Świątynia została przetransportowana i dzięki hrabinie Fryderyce von Reden z Bukowca kościół trafił w Karkonosze. Część elementów dekoracyjnych, która znajduje się w świątyni Wang wypełniona jest motywami zwierzęcymi, roślinnymi oraz pismem runicznym.  W obecnej chwili świątynia Wang, to ewangelicki kościół pw. Naszego Zbawiciela w Karpaczu Górnym . W kolejnym dniu pobytu pojechaliśmy do Szklarskiej Poręby , aby tam zwiedzić przepiękny Wodospad Kamieńczyka i Wodospad Szklarski. Następnie wyciągiem udaliśmy się na skocznię Orlinek , która nosi ona imię byłego polskiego skoczka narciarskiego – Stanisława Marusarza. Kilkukrotnie przebudowywana, klasyfikowana jest obecnie jako "normalna". Jest miejscem zawodów o randze ogólnopolskiej. Nazwa skoczni pochodzi od istniejącej w Karpaczu w latach 1945-1946 Szkoły Orląt. Następnie udaliśmy się do pobliskiego kościoła. Czwartego i zarazem ostatniego dnia naszej wycieczki udaliśmy się na zamek Czocha , który jest zamkiem obronnym położonym w miejscowości Sucha nad Zalewem Leśniańskim. I to było ostatnie miejsce , które zwiedziliśmy podczas tego  wyjazdu . Wszyscy uczestniczy jednogłośnie potwierdzili , że na wycieczce było super ! Bardzo dużo zwiedziliśmy , dopisała pogoda , a atmosfera była świetna . Teraz czekamy na kolejny wyjazd , który będzie organizowany w ramach projektu „ Szkoła wspiera – uczeń wybiera”.

Przygotowała : Julita Molenda kl. I a