PATRON SZKOŁY

Dlaczego Profesor Roman Czernecki ?

" Wielkość człowieka polega na jego postanowieniu

by być silniejszym niż warunki czasu i życia"

Albert Camus

Słowa te zostały uwieńczone na tablicy pamiątkowej z okazji nadania szkole imienia i w pełni ukazują cudowną osobowość człowieka , który w trudnych chwilach pokazał swoją wielkość i talent pedagogiczny .

Profesor Roman Czernecki przybył do Słupi 10 listopada 1939 roku i zamieszkał w pałacu Państwa Byszewskich ,a następnego dnia otwiera tajne gimnazjum .

W skromnych warunkach , w dniach grozy i strachu rozwijało się  gimnazjum ,a Profesor rozpoczynał kolejny rok szkolny konspiracyjnego nauczania .

W ciągu blisko sześcioletniej działalności tajnego gimnazjum i liceum , kształceniem objęto ogółem 938 dziewcząt i 98 chłopców , z czego egzamin dojrzałości złożyło 98 osób . Nauczanie w okresie wojennym było zawsze niebezpieczne , zawsze  bowiem groziła dekonspiracja ,pociągająca za sobą aresztowania i rozstrzelania .Profesor Roman Czernecki pomimo tych wszystkich zagrożeń przekazywał wiedzę młodzieży i rozbudzał wrażliwość na to ,

co piękne i prawe. Przeszedł wszystkie szczeble kariery nauczycielskiej .Za swoją pracę otrzymał wiele odznaczeń .

Mówił jednak ,że cenniejsze od odznaczeń były dowody szacunku okazywane Mu przez ucznióww każdym

Jego miejscu pracy . Na takie dowody szczególnego uznania zasłużył i od wychowanków tajnego Gimnazjum iLiceum Ziemi Włoszczowskiej w Słupi oraz szczekocińskiego liceum .

Słupię odwiedził dopiero po 35 latach w 1980 roku . Przyjechał w związku z sesją naukową na temat tajnego nauczania . Przyjęcie, jakie Mu wtedy zgotowano , przeżył bardzo mocno .W stulecie urodzin Profesora Romana Czerneckiego wyrażamy swą wdzięczność i podziw za jego wielką osobowość. Pragniemy , aby gimnazjum , w którym się uczymy , nosiło imię tego wspaniałego , utalentowanego polonisty i godnego szacunku człowieka .Naszą tradycją będzie corocznie obchodzony Dzień Patrona jako najwspanialsza lekcja wychowawcza naszej młodzieży.

Roman Czernecki  z żoną i synem Andrzejem w ogrodzie dworu w Słupi.